piątek, 22 sierpnia 2008, 04:23

męski wyraz

Czytam, czytam – i ni w ząb nie rozumiem. Albo stronę podmienili ruscy hakerzy, albo zalęgła się w Rzepie sztuczna inteligencja. Czy raczej ćwierćinteligencja. Oto dowód: Agresja zapisana w męskim wyrazie twarzy

Tu oryginał z New Scientist: Aggression written in the shape of a man's face. Da się streścić w jednym zdaniu – im facet ma szerszą twarz, tym jest bardziej agresywny. Poniżej tekst z Rzepy (wyjątkowo pozwoliłem sobie skopiować cały tekst kupa mięci).

rp.pl » Nauka » Psychologia
Agresja zapisana w męskim wyrazie twarzy
justbye 20-08-2008, ostatnia aktualizacja 20-08-2008 17:14

Nie ważne jak bardzo mężczyźni próbują, jednak nie są w stanie ukryć swojej agresji. Przyglądając się sugestiom męskich graczy hokeja na lodzie, wygląda na to, że poziom agresji mężczyzny jest równomierny, wystarczy spojrzeć na proporcje jego twarzy.

Cheryl McCormick oraz Justin Carre z Uniwersytetu Brock w Ontario, w Kanadzie, odkryli, że rozmiary twarzy graczy hokeja są proporcjonalne i bardziej agresywne niż w rzeczywistości.

Ich agresja jest wymierzonym punktem zwrotnym każdego gracza, który mnoży potencjał ujemny zachowania tak jak w czasie walki.

Ogólnie, męskie twarze mają skłonność do proporcjonalnie większych rozmiarów niż twarze kobiet. Ta fizyczna charakterystyka powinna być powiązana z wyższym poziomem testosteronu, który jest powiązany z zachowaniem agresji.

Większość ludzi nie chciałaby uczestniczyć w bójce z dużym, muskularnym mężczyzną, tylko dlatego, że jego wygląd nie jest proporcjonalny do rozmiarów ciała. To może być najlepsze ostrzeżenie przed agresją dla osób, które nie chcą wpaść w tarapaty.

Prawdziwe oblicze świata

Na podstawie przeprowadzonych obserwacji na studentach grających w gry komputerowe, McCormick powiedziała, że zdumiewa granica przepowiadania zachowań agresji umieszczonych w rzeczywistym świecie.

Poprzednie nauki nad mimiką twarzy dały do zrozumienia, że kobiety patrząc na zdjęcie mężczyzny potrafią powiedzieć, czy chcą oni mieć dzieci. Teraz McCormick bada czy ludzie potrafią znaleźć subtelne, odmienne miejsce twarzy i użyć go w swym zachowaniu oraz kierować się nim każdego dnia.

„Jeśli ktoś dawał wybór, jeden z dwóch przeciwników współzawodniczył, różnią się, więc podłożem mimiki twarzy. Czy zatem mimika jest mniej agresywnym przeciwnikiem od samego zachowania agresji?” pyta McCormick.

Ona wierzy, że ludzkie twarze mogą być wszystkim, co wybierzemy w społecznej postawie codziennej.
New Scientist

DODANE:
Pojawiła się w Rzepie całkiem nowa wersja: Z agresją na twarzy, a mój link do starej daje: 404 - Niestety strona o podanym adresie nie jest dostępna.
Chyba nie ma czego żałować :)

10 komentarzy:

kwik pisze...

Próbki tłumaczeń komputerowych
Większość ludzi nie chciałaby szukać pretekstu do awantury z dużym, krzepkim człowiekiem, ale ponieważ twarzowy stosunek nie jest związany z wielkością do ciała, ewolucja to mogła woleć ostrzec innych, że z agresywnej osobowości nie chcieliby plątać się z.
Translatica 4

Większość ludzi nie chce, aby wybrać walkę z wielkim, brawny człowiek, ale ponieważ wskaźnik twarzy nie jest związane z wielkości ciała, może to były promowane przez ewolucję, aby ostrzec innych o agresywnej osobowości, które nie chcą plątaniu.
Google Translate

tłumaczone z:
Most people would not want to pick a fight with a big, brawny man, but because facial ratio is not linked to body size, it may have been favoured by evolution to warn others of an aggressive personality they would not want to tangle with.

tichy pisze...

W filmie "13 warrior"
jest urocza scena pojedynku małego jurdupla z wielkim "brawny" facetem.

Dla wszystkich poniżej-wymiarowych, jest to pocieszająca scena.

kwik pisze...

@ tichy
Nie oglądałem. To ten mały jurdupel (jurny kurdupel) pewno miał twarz jak telewizor panoramiczny.

MEP. pisze...

Nastepni kandydaci do Ignobla?
Moimi faworytami sa laureaci Pokojowego, ktorzy zorganizowali pacyfistyczne manewry wojskowe - zolnierze biegali po lesie bez broni krzyczac "pif-paf!"
;-)
Jesli chodzi o jakosc tlumaczenia "automatycznego" to i tak nie przebije pomyslowosci ludzkiej. Przygotowywalam studentow innych kierunkow do egzaminow z laciny. Niezapomniane doswiadczenie...
:-)

kwik pisze...

@ MEP.
Na hokeistach się nie znam, ale to, że testosteron wpływa nie tylko na poziom agresji ale i wygląd głowy łatwo samemu zauważyć. Wystarczy popatrzeć na koci łeb prawdziwego, niekastrowanego kocura.

Nawet nie śmiem zgadywać w jakim kraju organizowano te pacyfistyczne manewry. Łatwiej zgadnąć, gdzie nie.

kwik pisze...

@ MEP.
Sprawdziłem wszystkich dotychczasowych laureatów pokojowych Ig Nobli, fascynująca lektura:
http://improbable.com/ig/ig-pastwinners.html

To o czym Pani wspomniała, to pewnie laureat z 2000:
The British Royal Navy, for ordering its sailors to stop using live cannon shells, and to instead just shout "Bang!"
Czyli nie jest aż tak źle :)

MEP. pisze...

>kwik
Wlasnie mialam to wkleic jako kolejny dowod na to, ze trzeba u zrodel sprawdzac, co pisza nasze gazety. Dokladnie pamietam artykul w "Rz", ktory opisywal Ignobla w sposob, ktory wczesniej podalam. Zapamietalam, bo zrobilo to na mnie wrazenie.
Choc z tego co czytam, to moze lepiej, gdyby chodzilo o cwiczenia...;-)
A Ignoble sa dla mnie co roku powodem nieustajacej uciechy. Czasami pokazuja ceremonie wreczania, na ktorej wszyscy (przynajmnie ci, ktorzy przybyli)swietnie sie bawia.

MEP. pisze...

>kwik
To tez niezle, ciekawe tylko czy prawdziwe:
2004 w dziedzinie ekonomii:
ECONOMICS
The Vatican, for outsourcing prayers to India.
;-))))

kwik pisze...

@ MEP.
Wszystkiego nie można sprawdzać, bo zostanie się paranoikiem. Poza tym zajmuje to sporo czasu. Ale powszechna nierzetelność naszych mediów jest jednak przygnębiająca.

Jak udowodnić komuś manipulację, jeśli wszyscy piszą i mówią bzdury bezinteresownie? Jak dobrać sie do dupy dziennikarzom, którzy bezwstydnie produkują ewidentne buble? Może przez UOKiK, że towar wadliwy?

andsol pisze...

paranoikiem tak czy inaczej się zostanie
... ale wolę być paranoikiem z racją niż z sieczką w głowie.