środa, 22 listopada 2017, 07:59

czochranie łysego

Wielkie odkrycie koreańskich naukowców (podobno sam minister zdrowia nauki ogłosił), więc pewnie było już nawet w krajowych mediach. Ale koń by się uśmiał — w łysienie zamieszane jest białko "rozczochrany" (ang. dishevelled).

Publikacja Targeting of CXXC5 by a Competing Peptide Stimulates Hair Regrowth and Wound-Induced Hair Neogenesis jest za paywallem, więc zacytuję ze streszczenia: "Disrupting the CXXC5-Dishevelled interaction with a competitor peptide activated the Wnt/β-catenin pathway and accelerated hair regrowth and wound-induced hair follicle neogenesis. Overall, these findings suggest that the CXXC5-Dishevelled interaction is a potential target for the treatment of hair loss."

4 komentarze:

tichy pisze...

"0 komentarze" (taka polszczyzna)

Bo co tu komentować?

kwik pisze...

Teraz będzie dobrze, 2 komentarze.

Po wieloletnim obcowaniu z flakami pozornie spolszczonych Windows 7 już nawet nie zauważam takich niuansów. Do wszystkiego można się przyzwyczaić. Np.:

The Usługa inteligentnego transferu w tle service depends on the System zdarzeń COM+ service which failed to start because of the following error:
The operation completed successfully.

kuzynka.edyta pisze...

Hm, tak sobie obejrzałam trochę białek w Internecie i one wszystkie były albo rozczochrane, albo przynajmniej kędzierzawe. Ciekawe, że to akurat koreańscy naukowcy na to wpadli. Myślałam, że w tamtym rejonie świata łysienie nie jest powszechnym problemem.

Ale co mi tam, niech się łysiejący martwią rozczochraniem. Najważniejsze, że dałeś znak życia.

kwik pisze...

Ważne na czym da się zarobić, a nie co jest lokalnym problemem. Zresztą możliwe że szukali jakiejś ważniejszej roli badanego przez nich CXXC5 ale wyszło że łysienie. Swoją drogą ciekawe po co niektórzy mężczyźni tak spektakularnie łysieją, przecież nie odżywiają się na starość padliną.

Te ciekawsze nazwy genów/białek to chyba głównie z Drozofili i Danio, jak odkryją coś u Homo nazwa ma wdzięk numeru rejestracyjnego. Z drugiej strony te zabawne nazwy podobno rodzą problemy, np:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sonic_hedgehog#Controversy_surrounding_name