wtorek, 13 listopada 2007, 20:04

co to jest selekcja negatywna

Każdy hodowca wie, co to jest selekcja negatywna. Jest to wybieranie osobników najgorszych, najsłabszych. Ale wcale nie po to, by zrobić z nich użytek. Wręcz przeciwnie. Po usunięciu najgorszych zostaje lepsza reszta. Oczywiście oprócz selekcji negatywnej jest też selekcja zwykła (pozytywna). Tu od razu do hodowli wybieramy osobniki najlepsze, najsilniejsze. Efekt jest podobny, choć osiągnięty odwrotnie. I właśnie dlatego selekcja negatywna nazywa się tak, jak się nazywa.

Niestety termin "selekcja negatywna" spodobał się wszystkim. Występują tu aż dwa obce wyrazy, więc całość brzmi elegancko i fachowo. Jeśli w wyniku złej ordynacji wybieramy złych polityków, to jest to ... no co? Każdy wie, że selekcja negatywna, przecież wszyscy tak mówią. Powiedzieć "wybór najgorszych" każdy ćwok potrafi, opcją atrakcyjną jest "selekcja negatywna". A lobby hodowców jest słabe.

6 komentarzy:

szwagier kolaska pisze...

@pięknie
cos w stylu- "jaką metodą wybierzemy metodę głosowania"
pozdrawiam

kwik pisze...

@ max
coś w stylu kto jest za albo przeciw, podniesie lub opuści rękę.

Eine pisze...

Język polski -najbardziej nie logiczny język świata
Problemy językowe pawie zawsze ocierają się o logiczność wypowiedzi.Wypowiedź może być logiczna czyli zgodna z logiką sądów lub nie.
Przykład który jest treścią wpisu to wypowiedź nie logiczna
"Selekcja negatywna".
zapytajmy do czego odnosi się przymiotnik " negatywna"?
twierdzę ,że odnosi się do rzeczownika "selekcja" a nie do baranów selekcjonowanych tak czy siak.
Mówi o negatywnej selekcji czyli selekcji złej.
A tymczasem ,nagle podkłada się zupełnie inną treść : rodzaj wybieranych osobników!
czyli bredzenie! W języku polskim takiego bredzenia - mnóstwo!Polega ono na przenoszenia znaczenia operacji na desygnacie pojęcia ,na sąd o tym desygnacie.
Wybieramy osobniki o ujemnej wartości a ujemną wartość przypisujemy sądowi na ten temat! "Selekcja negatywna" (jak i pozytywna) jest zawsze selekcją pozytywną, a nie negatywną,bo jest realizowana według ścisle jednoznacznego kryterium podziału.
Język polski jest makabrycznie nie zdolny do wypowiedzi ściśle logicznych: miesza sądy o rzeczywistości z sądami o tych sądach i to jest często okazją do słynnych jałowych,polskich dyskusji.
Nabardziej logicznym językiem naturalnym jest łacina oraz język niemiecki.
Ciekawy wpis !!

kwik pisze...

@ Eine
Na razie wolę krytykować użytkowników języka polskiego niż sam język. Tworzymy mętne pojęcia, bo język pozwala. Ale przecież nie musimy tego robić.

Nie wiem czy polski jest szczególnie nielogiczny (jako tako znam jeszcze tylko angielski), na pewno jest dość trudny i pozwala na wiele. Wiem za to na pewno, że nie lubimy naszego języka, bo przy każdej okazji wtykamy do niego zbędne i pretensjonalne opcje, selekcje, ekspozycje, emisje itp. Pół biedy, jeśli wiemy o czym mówimy. Gorzej gdy tworzymy audycje telewizyjne i inne idiotyzmy. Słuchowisko telewizyjne zdziwiłoby każdego. A audycja jakoś się przemknęła.

Arkadiusz Jadczyk pisze...

niedokładnie "wybór najgorszych"
Termin "selekcja negatywna" jest przypuszczalnie wzięty z
angielskiego "negative selection". Angielska wikipedia wyjasnia dość dobrze sens tego terminu w polityce:

"jeśli osoba znajdująca na szcycie hierarchii chce pozostać u władzy na zawsze, wtedy wybiera sobie współpracowników używając niekompetencji jako głównego kryterium. Muszą być oni na tyle niekompetentni, by nie mogli usunąć go od władzy. Ci współpracownicy robią to samo ze swymi podwładnymi. W ten sposób hierachia, idąc w dół, jest obsadzona przez coraz to bardziej niekompetentnych osobników.

Kiedy dyktator czuje się zagrożony, wtedy usuwa zagrażających mu ludzi (dokonuje 'czystki') i obsadza ich stanowiska tymi z dołu, zatem nawet mniej kompetentnymi niż ich poprzednicy. Kiedy dyktator umiera lub zostaje odsunięty od władzy przez jakieś zewnętrzne czynniki, pozostaje po nim hierarchia absolutnie niekompetentna."

Z takim wyjasnieniem termin "selekcja negatywna" niesie więcej informacji niż po prostu "wybór najgorszych" :)

kwik pisze...

@ ark
- selekcja negatywna długo znaczyła eliminację najgorszych, czyli całkiem co innego. Teraz wyraźnie wygrywa w znaczeniu przeniesionym z angielskiego, czyli jako "dobór niekompetentnych". Trzeba się z tym pogodzić, bo nowe wydaje się bardziej potrzebne.

Ale to jeszcze nie koniec komplikacji. W naszej wikipedii jest też "negatywna selekcja" jako tłumaczenie ang. adverse selection!
http://pl.wikipedia.org/wiki/Negatywna_selekcja