niedziela, 22 marca 2020, 06:45

czarnogłówka

Trudno odróżnić sikorę czarnogłową (Poecile montanus) od ubogiej (Poecile palustris). Na szczęście potrzeba jest niewielka, a konsekwencje pomyłki znikome. W dodatku łatwo odróżnić je po śpiewie (jak zwykle polecam xeno-canto), śpiew ubogiej jest energiczny, sikorowaty; czarnogłowa żałośnie smęci.

Wystarczy więc powstrzymać chęć odróżniania i ograniczać się do sikor już śpiewających. Problem z głowy.

To raczej nie perwersja ornitologiczna tylko nieszczęśliwy zbieg okoliczności, ale nazwa rodzajowa Poecile jest podobno z greki — ποικίλη czyli kolorowy. Nazwy gatunkowe są zresztą równie nieszczęśliwe.

Poecile montanus Poecile montanus Poecile montanus Poecile montanus Poecile montanus

4 komentarze:

telemach pisze...

Faktycznie, smęci melancholicznie. Nie wiedziłe, teraz wiem, nie zmienia to mojej sytuacji, ale zawsze coś.
Przy okazji zauważyłem, że gatunek występuje powszechnie ale tylko na półkuli północnej i tylko w starym świecie. A i tu są zadziwiające szczegóły. Skąd się wzięła ta granica występowania przecinjąca Francję na pół? Dlaczego nie przelatują ptaszki przez Wał Hadriana? NA granicy Anglii i Szkocji zatrzymują się i już. Dlaczego zimny klimat na północy Norwegii nie przeszkadza im, a łagodniejszy w Irlandii ich nie przyciąga?
Niewytłumaczalne. Przynajmniej na zdrowy rozum nie.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Poecile_montanus_distribution_map.png

kwik pisze...

Tak czy owak zasięg wciąż imponujący. Kiedyś czytałem, że czarnogłówka lokalnie ginie bo ma specyficzne potrzeby, tzn. lubi samodzielnie wygrzebywać sobie dziuple w próchniejących drzewach liściastych, a takich coraz mniej. Może dlatego brak jej w Irlandii i Szkocji. W dodatku przepędzana jest przez sikory modre, których jest wszędzie coraz więcej.

telemach pisze...

Coś może być z tą Irlandią na rzeczy. Oni faktycznie pozbyli się w XIX wieku prawie wszystkich lasów.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_forests_in_Ireland

Norwegii będę musiał się przyjrzeć.

kwik pisze...

Co prawda tu zwalają to na izolację, ale brak w Irlandii puszczyka oraz kowalika też może wynikać przede wszystkim z braku drzewostanu.